Koltuk Yüzeyindeki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Özellikle çocuklu ailelerin sıkça karşılaştığı bir durumdur koltuk üzerindeki mürekkep lekeleri. Peki bunlardan kurtulmak mümkün müdür? Koltuktaki mürekkep lekeleri nasıl çıkarılır? İşte Yöntemleri…

Koltuk Üzerindeki Mürekkep Lekeleri 

Mürekkep lekeleri özellikle çocuklu ailelerin sıkça karşılaştığı sorunlar arasındadır. Koltuk yüzeylerine sürülen kalemler yüzünden koltuk döşemeleriniz mahvolabilir hatta yüzeyini değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Ancak evde uygulayacağınız birkaç yöntem ile bu izlerden kurtulmanız mümkün olabilir. Koltuk yüzlerinizi değiştirmenize veya temizlik şirketlerine tonla para vermenize gerek kalmayacaktır. İster deri olsun ister kumaş olsun koltuk yüzeylerindeki lekelerden kurtulmak büyük bir sorun olmaktan çıkıyor. 

Koltuk döşemelerindeki mürekkep lekelerini kolay çıkarmak için olabildiğince erken müdahale etmek gerekiyor. Döşemelerinizin cinsi de lekenin çıkarılabilirliğini etkileyen faktörlerdendir. 

Koltuklar hergün üzerinde vakit geçirdiğimiz evimizin demirbaşları arasındadır. Koltuktaki Mürekkep lekeleri her an oluşabilir. Fark edildiği an vakit kaybetmeden müdahale etmek önemlidir. Evde yapılabilecek birkaç basit yöntem ile bu lekelerden kurtulmak mümkün. Peki bu izler deri ve kumaştan nasil çıkar? İşte yöntemleri.

Saç Spreyi

Bu izler nasıl cıkar sorusuna verilebilecek yanıtlar arasında saç spreyi en etkili olan yöntemlerdendir. deri veya kumaş yüzeyli döşemelerinize rahatlıkla uygulayacağınız ve olumlu sonuç alacağınız bu yöntemin uygulaması da oldukça basittir. Lekeye doğrudan uygulayın ve bir süre beklettikten sonra temiz ve nemli bir bez yardımıyla ovalayın. Birkaç uygulamadan sonra lekenin tazeliğine de bağlı olarak çıkmasını sağlayacaktır. Bu yöntem ile koltuk yüzeyindeki lekeler kolaylıkla cikar.

Bulaşık deterjanı

Yüksek derecede çözücü etkisi olan bulaşık deterjanı izler nasil cikar sorusuna verilebilecek bir diğer yanıttır. 3 bardak suya bir çorba kaşığı çamaşır sulu bulaşık deterjanı ekleyerek bir çözelti elde ediniz. Bu çözeltiyi temiz bir sünger yardımıyla lekeye uygulayabilirsiniz. Ancak çamaşır suyu etkili olanlarını tercih etmeniz önemli bir detaydır. Bulaşık süngerinin sert tarafını bu işlem için kullanabilirsiniz. Ancak uygulama sırasında döşemeye zarar vermemeye özen gösteriniz. 

Mısır Nişastası

Bu yöntem hem koltuklarda hem de halılarda uygulayabileceğiniz evdeki malzemelerden yararlanabileceğiniz bir yöntemdir. Süt ve mısır nişastasını macun kıvamına getiriniz. Hazırladığınız bu macunu doğrudan leke üzerine uygulayınız. Deri yüzeylerde de işe yarayan bu formül sayesinde kalem izleri kolayca cikar. Bu macunu uyguladıktan sonra kurumaya bırakın. Kumaşa iyice nüfuz ettikten sonra temizleyin ve süpürge yardımıyla vakumlayın. Lekelerin kaybolduğuna tanık olacaksınız.

 

Tuz

Henüz murekkep ıslakken uygulamanız gereken bu yöntem ile izler nasil çıkar sorusuna yanıt bulabilirsiniz. İzlerin üzerine tuzu dökün ve tuz moleküllerinin murekkebi emmesini bekleyin. Ardından fırça yardımıyla döşemenizi temizleyin. 

Diş macunu

Diş macunu bu izlerin en büyük düşmanlarından biridir. Jel olamyan beyaz diş macununu izlerin üzerine uygulayın ve temiz bir diş fırçası yardımıyla fırçalayarak temizleyin. İzlerin nasil yok olduğuna şaşıracasınız. Bu yöntemi de özellikle deri koltuklarınızda uygulayabilirsiniz. Süet deride aşınmalara sebep olacağından pek tavsiye edilmez. 

Alkol

Murekkep ile benzer asidik yapıda olan alkol ve alkol bazlı ürünler bu izlerden kurtulmanızı sağlayacaktır. Saf alkolü veya alkol içeren kolonya gibi bir ürünü doğrudan lekenin üzerine uygulayın. Döşemenizdeki izlerin dağılarak yok olduğunu göreceksiniz. Özellikle izopropil alkol en etkili çözücüdür.

 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...


Yorum ekle